Lotnisko w Dubrowniku

Lotnisko w Dubrowniku to miejsce, które dobrze zna niemal każda osoba podróżująca w te okolice. Choć podróż samochodem do Chorwacji także jest możliwa, trwa kilkanaście godzin lub nawet więcej. Tymczasem lot do Dubrownika jest o wiele krótszy, mniej męczący, a jeśli uda nam się wyhaczyć tanie bilety, wcale nie należy do dużo droższych. Pamiętajmy, że na tak dalekich trasach możemy całkiem sporo zapłacić za paliwo.

Skoro zależy nam na komfortowej i szybkiej podróży w ten rejon Chorwacji, prędzej czy później odwiedzimy lotnisko w Dubrowniku. W naszym artykule prezentujemy wszystko, co musicie o nim wiedzieć. Zacznijmy od położenia lotniska na mapie .

Gdzie leży lotnisko w Dubrowniku?

Ściśle rzecz ujmując, port lotniczy Dubrownik nie znajduje się w samym mieście, lecz w odległości około 20 kilometrów od centrum, w miejscowości Čilipi. Mieści się w południowej Dalmacji, nad przyciągającym turystów Adriatykiem. Samo miasto słynie przede wszystkim z zabytków, nocnego życia i kulinariów, a jako całość zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Chorwacji, nic więc dziwnego, że potrzebne tu było lotnisko.

Zobacz na filmie, jak urocze tereny otaczają lotnisko w Dubrowniku i jak wygląda lądowanie .

Kod lotniska w Dubrowniku

Dla podróżujących jest to bardziej ciekawostka, aniżeli praktyczna informacja. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku lotniska w Dubrowniku możemy spotkać się z dwoma kodami. Dla IATA, czyli organizacji, której nazwę można przetłumaczyć jako Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, Dubrownik mieści się w strefie 2 – EMEA – obejmującej Europę, kraje Bliskiego Wschodu i Afrykę. Samo lotnisko ma kod DBV.

Nieco inaczej jest w przypadku Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Tutaj kodem lotniska w Dubrowniku jest LDDU.

Historia lotniska w Dubrowniku

Kiedy powstał port lotniczy Dubrownik? Lotnisko w Dubrowniku, zwane przez miejscowych Zračna luka Dubrovnik zostało utworzone w 1962 roku na wysokości 161 metrów nad poziomem morza. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był lotniskiem generującym największy ruch w ówczesnej Jugosławii. Obecnie przewozi nawet dwa miliony pasażerów rocznie, co, biorąc pod uwagę wielkość samego Dubrownika, jest bardzo imponującą wartością. Tak duży ruch napędzają głównie turyści, podróżujący do tego dalmackiego miasta oraz licznych kurortów, które znajdziemy w okolicy.

Otoczenie lotniska w Dubrowniku

Co znajdziemy w pobliżu lotniska w Dubrowniku? Sam budynek lotniska mieści lokale gastronomiczne, kawiarnie, sklepy, kiosk i trafikę, kantor, a także biuro podróży. W pobliżu znajdziemy kilkanaście wypożyczalni samochodów, nie musimy się więc kłopotać transportem do pobliskiego miasta Dubrownik. Znajdziemy tu też duży parking oraz stację paliw. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać za wynajęty samochód, a u celu podróży raczej planujemy się poruszać piechotą, mamy także inne wyjścia.

Lotnisko w Dubrowniku
Lotnisko w Dubrowniku / Kontakt, dojazd, przydatne informacje / Odprawa przez Internet

Komunikacja publiczna na lotnisku w Dubrowniku

Jak już wiecie, od miasta Dubrownik dzieli nas około 20 kilometrów. Jeśli to właśnie ono stanowi nasz cel podróży, musimy tam jakoś dotrzeć. Poza wypożyczalniami samochodów, lotnisko w Dubrowniku oferuje nam także postój taksówek. Kiedy jednak zależy nam na oszczędności oraz ekologii, lepiej skorzystać z transportu zbiorowego. W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska znajduje się przystanek autobusowy – zobaczcie na mapie .

W porównaniu z ceną 50-70 Euro za taksówkę, bilet jest znacznie tańszy. Podróż z lotniska w Dubrowniku do miasta wyniesie nas około 1,50 Euro za osobę. Turyści chwalą sobie ten środek transportu, wskazując, że w nowoczesnych, klimatyzowanych busach znajdziemy wygodny bagażnik. Nie ma więc problemu z tym, by przewieźć nawet spore walizki.

Lotnisko w Dubrowniku – odprawy

Odprawa na lotnisku w Dubrowniku możliwa jest zarówno drogą tradycyjną, jak i online. Jeśli wybierzemy odprawę przez Internet, musimy to zrobić na dwadzieścia cztery godziny przed planowanym wylotem. Potrzebny będzie numer rezerwacji bądź biletu, a także nasze nazwisko. Po dopełnieniu formalności przez Internet, otrzymujemy kartę pokładową, którą możemy wydrukować lub też posiadać w formie elektronicznej.

Czy odprawa online na lotnisko w Dubrowniku jest możliwa z Polski? Wszystko zależy od czasu, w jakim wyjeżdżamy. Na ten moment nie ma takiej możliwości i odprawić się przez Internet możemy tylko wylatując z państw ościennych. Warto takie informacje sprawdzać na bieżąco przed lotem, ponieważ ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną, tego typu informacje okazują się bardzo dynamiczne. Na pewno warto to zrobić, jeśli mamy taką możliwość, gdyż odprawa online na lotnisku w Dubrowniku pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

Lotnisko w Dubrowniku / Kontakt

Choć zdarza się to rzadko, czasem mamy potrzebę skontaktować się z portem lotniczym. Lotnisko w Dubrowniku oferuje nam kontakt zarówno przez telefon, jak i przez email. Podróżujący mogą skorzystać z informacji, biura rzeczy zagubionych, a także zgłosić swoje uwagi i reklamacje. Adresy email oraz numer telefonu do lotniska w Dubrowniku znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej, która jest dostępna w języku chorwackim oraz angielskim.

Jak dojechać z lotniska w Dubrowniku?
Jak dojechać z lotniska w Dubrowniku?

Lotnisko w Dubrowniku – informacje praktyczne

Pora na małe podsumowanie. Lotnisko w Dubrowniku obsługuje kilkadziesiąt linii lotniczych z Europy i ze świata, w tym z Polski. Jeśli podróżujemy w ten rejon Chorwacji drogą powietrzną, z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później się na nim znajdziemy. Lotnisko posiada cztery terminale, które mogą obsłużyć nawet trzy i pół miliona podróżnych rocznie.

Warto wiedzieć, że lotnisko w Dubrowniku jest w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Znajdziemy tu stosowne toalety, podjazdy oraz oznaczone miejsca parkingowe. Na miejscu jest możliwość zrobienia zakupów w sklepie wolnocłowym oraz zabezpieczenia swojego bagażu folią ochronną. Z i na lotnisko w Dubrowniku dostaniemy się wynajętym samochodem, taksówką lub busem.

Jesteśmy ciekawi, czy mieliście okazję zwiedzać Dubrownik i jaką drogą tam dotarliście? Korzystaliście już z lotniska w Dubrowniku, a może dopiero zamierzacie? Jakie rady dalibyście innym podróżującym? Czekamy na Wasze przemyślenia i komentarze. A jako zachętę prezentujemy film pokazujący, jak pięknym miastem jest Dubrownik i dlaczego warto go zwiedzić .

Dodaj komentarz